تبلیغات
فضیله مشاغل خانگی - موانع و چالشهای کار آفرینی

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

موانع توسعه کارآفرینی
موانع توسعه کارآفرینی ( در بعد فردی و سازمانی) را می توان در سه مرحله تشریح نمود

موانع توسعه کارآفرینی در مرحله آموزش
۱.ضعف آموزش عالی
در کشورهای اروپایی و آمریکا، مباحث کارآفرینی از چنان اهمیتی برخوردارند که در دوره کارشناسی و کاشناسی ارشد همه رشته های دانشگاهی حداقل یک درس با عنوان کارآفرینی ارائه می شود؛ به جهت اهمیت موضوع، کاربردی بودن درس و همچنین منافع بسیار زیاد مشاهده شده از آن، مهارت های ارائه شده در این درس به دقت و متناسب با اهداف و سیا ست های کلان اقتصادی تعیین می شوند. لیکن در ایران -علیرغم توجه بیشتر در سال های اخیر – هنوز هم اهمیت موضوع برای تصمیم گیرندگان مشخص نیست و به دوره های آموزشی خارج از برنامه درسی اکتفا شده است. علاوه بر این، آموزش های ارائه شده نیز، در یک نظامِ متناسب با سیاست های کلان کشور تهیه نشده است.

۲. انتظارات از حکومت
غالباَ در همه مواردِ انتخابات یکی از شعارهای اصلی کاندیداها “ایجاد اشتغال” برای جوانان است. این امر باعث شده است که انتظارات جوانان از دولت بالا رفته و همواره منتظر این هستند که کارفرمایی به نام دولت، آنها را به استخدام خود درآورد. لذا تمایل جوانان به سمت شغل های کارمندی منحرف شده است.

۳.ریسک گریزی
محیط خانواده، مدرسه و جامعه به گونه ای است که غالب جوانان، حتی قشر تحصیل کرده را به سمت حرفه های با درآمد مطمئن و بدون ریسک سوق می دهد.

۴. نگرش نادرست به پول و ثروت:
علیرغم تقدس ثروت در اسلام، به عنوان یک “ابزار” برای زندگی بهتر، فرهنگ شکل گرفته در جامعه نگرش درستی نسبت به پول نداشته و به ثروتمند همواره به چشم شیاد و دزد نگریسته می شود. به این ترتیب افراد نه به دنبال نفع شخصی خود می روند و نه به دنبال یافتن راه های صحیح کسب درآمد بیشتر هستند.

۵. عدم توجه به آموزش حین کار و توان مندسازی افراد
علاوه بر خانواده و مدرسه یکی از فر صت های مناسب آموزش مهارت های کارآفرینی آموزش حین کار است که در کشور به آن توجهی نمی شود

موانع توسعه کارآفرینی در مرحله تحرک کارآفرینی
انگیزش آن چیزی است که باعث می شود فرد اقدام به فعالیت کارآفرینی کند، و شامل الگوهای رفتاری، شبکه های افراد پشتیبان روحی، و شبکه افراد پشتیبان تخصصی است.

۱. فقدان الگوی رفتاری مناسب
به جهت مخفی بودن موفقیت افراد پرتحرک و کارآفرین، و همچنین عدم پوشش رسانه ها و بی توجهی به موفقیت این افراد، از جهت الگوهای مشخص و موفق، انگیزشی در جامعه موفق نمی شود.

۲. فقدان شبکه پشتیبان روحی
نه تنها محیط خانواده، مدرسه و جامعه، جوانان را به سمت حرفه های با درآمد مطمئن و بدون ریسک سوق می دهد، بلکه به عنوان یک عامل ضدانگیزشی از فعالیت های کارآفرینانه آنها نیز جلوگیری به عمل می آورند.

۳. فقدان شبکه پشتیبان تخصصی:
به جهت قدرتمند بودن بخش عمومی در کشور و انحصار دولتی، تا کنون یک بخش قوی تخصصی و پویا در اقتاصد شکل نگرفته است. لذا حتی با اقدام برای فعالیت کارآفرینانه، کارآفرین ناچار است برخی از مشکلات و اشتباهات را خود تجربه کند تا مسیر حرکت صحیح را بیابد.

۴. تضمین بقای شغل
سازمان دولت، بزرگترین استخدام کننده نیروی کار تحصیل کرده در کشور است. به علاوه، دولت سعی در حفظ نیروی کار خود دارد. به همین منظور به جای اخراج یک صاحب منصب یا تغییر شغل وی، در قسمت دیگر دولت از خروج این نیروها جلوگیری می کند. در حالی که خروج این نیروها از دولت، به معنای ورود آنها به بخش خصوصی و به احتمال بسیار زیاد کارآفرین شدن آنهاست.

موانع کارافرینی در مرحله جهش
موانع موجود در کشور، باعث خروج کارآفرینانِ با انگیزه و کاهش فعالیت های ایشان شده است. برخی از این موانع عبارتند از:

۱. انحصار دولت
نامشخص بودن موفقیت افراد پر تحرک و وجود شواهد و شایعاتی مبنی بر اینکه “به علت ساختار انحصاری دولت، همواره تحرک در جامعه با شکست مواجه شده است” باعث می شود که افراد، تمامی فرصت های فعالیت را در دست دولت بدانند. لذا اقدام به جستجو برای یافتن فرصت های بکر نمی کنند و روحیه سکون بر جامعه حاکم می شود.

۲..سرکوب خلاقیت
دولت در عمل خود را بی نیاز از خلاقیت مردم می داند و لذا به نیروی انسانی خلاق توجهی ندارد. جهت گیری های دولت نهم در مورد مهاجرت نخبگان و کم اهمیت دانستن خروج سرمایه های عظیم انسانی شاهدی بر این مدعاست. علاوه بر این، ماهیت نو بودن فعالیت کارآفرین ضرورت شفاف شدن قوانین مالکیت معنوی ، حق امتیاز، پروانه ثبت اختراع و… را روشن تر می کند.

۳.رانت و تبعیض
در همه جای دنیا رانت وجود دارد. بررسی های اقتصادی نشان می دهد که در این بین، کشورهایی که توانسته اند مردم را قانع کنند که با تبعیض های اجتماعی و رانت مبارزه مؤثر شده است، به رشد بالاتری دست پیدا کرده اند. لیکن علیرغم سفارشات دینی و قانونی، عدم توجه به این مسأله حیاتی، تحرک اجتماعی را در کشور تضعیف نموده است.

۴. از دیگر عوامل می توان به قوانین و مقررات بانکی، قوانین مالیاتی، قانون تجارت، قانون کار، وجود انحصارات دولتی ناشی از قوانین و مقررات، قوانین و مقررات گمرکی، قوانین شهرداری ها و… اشاره نمود.
تاریخ : یکشنبه 8 مرداد 1396 | 12:05 ق.ظ | نویسنده : F fazileh | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By farki:.